اصلاح طلب یا اصول گرا؟ یا هیچکدام؟ سوال اینست. سوال مقدم بر این سوال هم اینه که اصلا انتخاب فایده داره یا نه؟ که این آخری حسابش با هیچکدام یکیه اما معنی متفاوتی داره. حالا فرق اصول گرا و اصلاح طلب چیه؟ اصلا فرق دارند یا نه؟

هر اصلاح طلبی اصولی دارد و هر اصول گرایی برای پیشبرد اهداف اش به انعطاف و اصلاح اعتقاد دارد ولی آنچه که این دو دسته را از هم جدا میکنه اسمشون نیست. اهداف و نظرات  و رفتار است. پندار و گفتار و رفتار است. هر کدوم یه جوری هستند و اینو در طول گذشته نشون داده اند. رای به هر گروه رای به طرز فکر است و کاملا معنی داره بخصوص الان که صف ها نسبتا جدا شده. یک گروه از اصلاح طلبها تغییر موضع داده اند و به آقای هاشمی پیوسته اند. یک گروه هم که پشت سر روحانیت اصلاح طلب هستند و یک گروه هم از روشنفگران اصلاح طلب هستند و حتی کاندیدای منفرد اصلاح طلب هم داریم. روشن است که دو کاندیدای اصلی اصلاح طلبان آقایان معین و کروبی هستند.

اصولگرایان هم تکلیفشون با خودشون و مردم روشنه. دیدگاههای مشخصی دارند که آنها رو کنار هم میشونه. آقای هاشمی که بالاترین مناصب رو در ارودگاه اصولگرایان داره و سایه سنگین اش همه جا حس میشه و بقیه آقایان که فرصتی برای ورود به بالاترین عرصه ها یافته اند و مایل نیستند از دست بدهند. در بین این لیست هم آقای هاشمی نفر اول است. آقای هاشمی با جذب حمایت بخشهای اصلی جناح اصولگرا و بخشی از اصلاح طلبان(خصوصا بخش خصوصی) در نظر سنجی ها موقعیت خوبی داره و شانس اصلی اصولگرایان برای ر یاست جمهوری است.

این آرزو هم که اصولگرایان اصلاح طلب باشند و اصلاح طلبان اصولگرا٬چیز خوبیه. در واقع به معنای پذیرش خوبی های یکدیگر است. در سطح توصیه اخلاقی و شاید هم بیان اینکه هر دو گروه در چارچوب نظام سیاسی فعلی یعنی جمهوری اسلامی مطرح هستند. اما فراموش نکنیم که به هر حال این دو گروه با هر اسمی که روشون بزاریم دو گروه مختلف با رویکردهای مخالف هستند. اینجاست که انتخاب معنی میدهد و هر یک از این انتخابها در چارچوب قواعد بازی سیاست امروز ایران معنای خودش رو داره.

------------------------------------------

یکی از تفاوتهای اصلی  انتخابات فعلی ریاست جمهوری و مجلس هفتم(اول اسفند ۱۳۸۲) اینه که به تعداد کرسی ها اصلاح طلبان کاندیدا نداشتند. به گفته خودشون برای نزدیک به ۲۰۰ کرسی رقابت محلی بود ولی رقابت سیاسی نبود. اما الان در انتخابات ریاست جمهوری طیف انتخاب سیاسی گسترده ترین طیف است. حالا این که باز مثل انتخابات شوراها شرکت مردم کم باشه یا نه٬ موضوع دیگری است که بزودی روشن خواهد شد.